Все частіше я не тільки чую про цю проблему але і стикаюсь в своїй приватній практиці. Давайте поговоримо про базові речі, котрі треба знати про несуїцидну самоушкоджувальну поведінку (далі як НСП).
Частіше зустрічається у підлітків, проявляється в неглибоких порізах/подряпинах на тілі, щипанням, ставленням собі синців, прижиганням, хімічними опіками, здиранням кірочок з ран і іншою агресією спрямованою на себе. Частіше за все акти НСП приховуються від дорослих але друзі/подруги можуть знати про них. Довгий рукав, джинси в спеку, це маленькі дзвіночки, котрі повинні вас наштовхнути до розмови з дитиною, щоб дізнатись чи все гаразд.
Після акту НСП особа скоріше за все відчує полегшення від страждань але вірогідніше буде відчувати сором і приниження.
Хочу відмітити, що нажаль дуже мало досліджень дітей і підлітків стосовно НСП але ті що були вказують на такі можливі причини.
Причини НСП:
1. Підвищена емоційність (підлітку важко стримати шквал негативних емоцій і таким чином він позбувається внутрішньої напруги)
2. Самоприниження (вірогідно бере початок із попереднього досвіду, коли з особи знущались або критикували протягом довгого часу).
3. Імпульсивність (акт НСП це найлегше, що може зробити особа, щоб полегшити свої страждання або напругу)
Також НСП спостерігається при коморбідних (супутніх) розладах.
1. Пограничний розлад особистості
2. Великий депресивний розлад
3. ПТСР (Посттравматичний стресовий розлад)
4. Розлад харчової поведінки.
Чого не варто робити, якщо ви дізнались про акт НСП у вашої дитини?
Принижувати, критикувати, сварити, насміхатись, бити і проявляти будь-які акти насилля як фізичного, так і психологічного.
Що варто зробити?
Обійняти, висловити слова підтримки, бути чуйними, не проявляйте занадто багато емоцій, будьте стриманими і впевненими. Також не тягніть зі зверненням до психолога чи психотерапевта, частіше за все НСП не проходить само собою, потрібне втручання фахівця.
Пам’ятайте, що немає прямого зв’язку між НСП і спробами суїциду але вірогідність того, що особа вчинить спробу суїциду після НСП зростає.
Проблему погіршує те, що акти НСП романтизуються в соцмережах (особливо в Тік-Ток). Дослідження показують, що підліток котрий вчинив НСП і поділився цією новиною з друзями скоріше за все таким чином вплине на них і вони теж спробують подібну неадаптивну поведінку.
Будьте чуйними і уважними до ваших дітей і не зволікайте звертатись до фахівців.
Comments